رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی: زیرساخت های لازم برای برگزاری جام ملت‌های آسیا را داریم

کار بزرگی در جمهوری اسلامی درباره ساخت ورزشگاه‌ها انجام شد.

به مناسبت فرارسیدن چهلمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی خبرگزاری برنا گفتگویی را با سید مصطفی هاشمی طبا رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی درخصوص دستاوردهای ورزشی انقلاب انجام داد که متن این گفتگو را در ادامه می‌خوانید :

قبل از انقلاب مجموعه ورزشی آزادی به خاطر میزبانی از بازی‌های آسیایی ساخته شد که مجموعه بسیار خوب و وسیعی است که باید برای حفظ آن تلاش کنیم. یکی از تلاش‌های ما از ابتدا برای این بود که مردم را به ورزشگاه‌ها بیاوریم درصورتی که هدف اول ما باید به این سمت می‌رفت که تعداد ورزشکاران را بیشتر می‌کردیم. تماشای ورزش خوب است و یکی از تفریحات سالم به شمار می‌رود ولی اصل فراهم کردن امکانات برای ورزشکار کردن مردم است.

در سال 72 که بنده به مجموعه ورزش اضافه شدم مجموعه طرح‌های ورزشی در دست احداث ما 40 پروژه بود. تعداد پروژه‌های ورزشی ما بسیار ناچیز بود و خیلی از شهرهای ما از سالن ورزشی بی‌بهره بودند. ما در همان سال طرح 1377 سالن ورزشی را کلید زدیم و طراحی کردیم که در سال 1380 که من سازمان تربیت‌بدنی را ترک کردم ما توانستیم 2500 مکان ورزشی را تحویل دهیم. این مجموعه‌های ورزشی شامل استادیوم‌های 5،10، و 15 هزار نفره بود و همچنین استخرها و سالن‌های چند منظوره که در اختیار رشته‌های مختلف قرار گرفت.

نکته مهم این بود که این مجموعه‌های ورزشی به عدالت بین شهرهای کشور پخش شد. زیرساخت‌های ورزشی ما رشد خیلی خوبی داشته و به عدالت پخش شده است. در حال حاضر مراکز استان‌های ما حداقل یک استادیوم 15 هزار نفره خوب دارند و سالن‌های ورزشی متعددی ساخته شده است. ما در حال حاضر در کشور چند استادیوم بزرگ و استاندارد داریم که می‌توانیم میزبان مسابقات مهم باشیم. شهرهای تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز و شیراز از استادیوم‌های خوبی بهره می‌برند و کار بزرگی بود که توسط جمهوری اسلامی ایران در حوزه ورزش صورت گرفت.

ما تا به الان فقط از استادیوم آزادی در چند سال اخیر به عنوان استادیوم ملی استفاده کرده‌ایم در حالی که با وجود این ورزشگاه‌های بزرگ در سراسر کشور می‌توانیم از آنها بهره بگیریم. ما در سال 1380 وقتی استادیوم چهل هزار نفری اصفهان تکمیل شد مسابقه بین‌المللی برگزار کردیم. این بستگی به این موضوع دارد که ما در سیاست‌گذاری‌های کلان خودمان شهرهای دیگر را نیز انتخاب کنیم.

استادیوم‌های بزرگ ما قابلیت این را دارند که میزبان رویدادهای بین‌المللی باشند. ما حتی این قابلیت را داریم که جام ملت‌های آسیا را در کشورمان برگزار کنیم. شاید به خاطر مسئله حجاب و اینکه مهمان‌هایی به کشورمان برای این مسابقات بیایند و معذوریت داشته باشند، AFC با این موضوع موافق نباشد وگرنه از لحاظ زیرساختی شرایط میزبانی در این جام را داریم.

آقای سلطانی‌فر بسیار انسان فعال و توانمندی است و از زمانی که ایشان حضور دارند این توانمندی‌ها را مشاهده کرده‌ایم. نکته‌ای که شاید خود من به آن انتقاد دارم شاید فقط در خصوص مدیران کل استان‌ها باشد که نتوانسته‌اند به خوبی از ظرفیت استان‌ها استفاده کنند. مدیرکل استان قائم‌مقام وزیر ورزش در استان مربوطه است و باید به امور اشراف بیشتری داشته باشند. به طور مثال زمانی که من در سازمان تربیت‌بدنی حضور داشتم در استان‌ها هر ماه یک روز برای مربیان رشته‌های مختلف کلاس آموزشی برگزار می‌کردیم ولی بعد از من این کلاس‌ها تعطیل شد و دیگر احیا نشد.
گفتگوی آنلاین
هیچ اپراتوری در حال حاضر آنلاین نمی باشد
لطفا پیغام خود را گذاشته تا در اسرع وقت به آن رسیدگی و در صورت لزوم با شما تماس گرفته خواهد شد