پدل
( ورزشی )
معرفی
اطلاعات تماس
تعرفه
موقعیت مکانی
پدل یک پدیده ورزشی است ، این گفتار تئوریسین های دنیا و کارشناسان بزرگ ورزشی جهان است .اینک که سال 1396می باشد حدود 40 سال و اندی از آن در جهان می گذرد و در این مدت کم توانسته است در بسیاری از کشورهای صاحب نام ورزش در جهان و دیگر کشورها جای خود را باز کند و ظهور خود را به عنوان یک ورزش بسیار پر تحرک ، آسان ، شادی آور ، زیبا و کم هزینه معرفی نماید.این ورزش به نام ورزش قرن 21 و یا ورزش برای آینده لقب گرفته است و به عنوان یک روش سرگرم کننده و جالب برای ورزش کردن و کسب تناسب فیزیکی بدن به شمار می آید.از ویژگی های بارز این ورزش طیف سنی تحت پوشش آن می باشد و با تمرکز لازم می توان آن را در همه ی سنین بازی کرد . این رشته عصاره یی از چند ورزش راکتی اسکواش ، تنیس و بدمینتون است و جذابیت های خاص خود رادارد.ابداع پدل به سال 1968 میلادی ( 1347 شمسی ) باز می گردد.اما شکل کنونی آن در سال های اخیر پی ریزی شده است . زمانی که ( آلفونسو دئو نلوئه ) ی اسپانیایی برای دیدن دوستش ( انریکو کور کوئه را ) به مکزیک سفر کرده بود برای پایه ریزی این رشته با وی به مشورت پرداخت و در بازگشت به اسپانیا برای نخستین بار زمین بازی پدل را در ( مارابلا ) بنا کرد.
قوانین این رشته و نوع بازی آن به تدریج مدون گردید و به سرعت علاقمندان بسیاری جذب آن شدند.از آرژانتین و اسپانیا به کشورهایی که بیشترین توجه را به ورزش قرن 21 نشان داده اند ، یاد می کنند چرا که میلیون ها نفر در این کشورها مشغول بازی پدل هستند و حدود 10 هزار زمین نیز برای این بازی احداث شده است . پدل دارای اتحادیه ی بین المللی است .
پدل را در زمینی مستطیل شکل به ابعاد 20*10 بازی می کنند . زمین این رشته ورزشی تلفیقی از اسکواش و تنیس است که با 4 نفر به صورت 2 به 2 اجرا می شود. راکت پدل از شکل خاصی برخوردار است . راکت هایی که زه ندارند و به جای آن کربن در آن ها به کار رفته است .طول این راکت ها 5/45 سانتی متر در 26 سانتی متر و 38 میلیمتر هم ضخامت دارد . البته سطح مرکزی راکت دارای یک بند بوده است که برای حفظ ایمنی به مچ دست بسته و نصب می شود.توپ پدل وزنی بین 56 تا 4/59 گرم دارد و شبیه به توپ تنیس می باشد.
نحوه ی انجام این بازی بی شباهت به تنیس نیست .زمانی که حداکثر ست ها به عدد فرد برسد، 90 ثانیه استراحت برای ورزشکاران در نظر گرفته می شود. نکته ی جالب این است که در پدل هم مثل اسکواش از دیوار برای ضربه استفاده می شود و خط اوت وجود ندارد.در واقع توپ پس از یک بار برخورد به دیواره توسط بازیکن زده می شود.جنس زمین بازی از چمن مصنوعی یا سیمان به رنگ های زرد، آبی ، و سبز است .مسابقه در پنج یا شش دور با تای برک ( شکست وضع تساوی ) انجام میگیرد.


گفتگوی آنلاین
هیچ اپراتوری در حال حاضر آنلاین نمی باشد
لطفا پیغام خود را گذاشته تا در اسرع وقت به آن رسیدگی و در صورت لزوم با شما تماس گرفته خواهد شد